התחדשות עירונית
בתל אביב

במהלך השנים האחרונות, הובילה פז ברגר מספר פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב בהצלחה רבה. ככל שעובר הזמן, יותר ויותר בניינים בתל אביב מתיישנים והופכים לעתים לסכנה של ממש. מעבר לעובדה שבבתים הישנים אין לעתים מקלטים ראויים (שלא לדבר על ממ"ד), הם הופכים למסוכנים למגורים ודורשים טיפול מיידי. התחדשות עירונית בתל אביב איננה מותרות, אלא צורך מהותי.

בתל אביב – העירייה בעצמה מהווה מעודדת פרויקטים של התחדשות עירונית. בשנים האחרונות, שלחה עיריית תל אביב מאות מכתבים לבניינים שיש חשש משמעותי לחוזק היסודות שלהם, על מנת שיובילו בעצמם הליכים לחיזוק ועיבוי היסודות. אפשרות אחת הינה טיפול בליקויים באופן עצמאי ובמימון הדיירים עצמם, אולם מדובר בהוצאה גבוהה מאד לכל דירה. לחילופין, בבחירת יזם מנוסה ואחראי,  ניתן להוביל תהליך של פרויקט תמ"א 38 עבור הבניין הבניין, בין אם מדובר בפרויקט חיזוק ובין אם מדובר בהריסה ובנייה מחדש. הדיירים לא יצטרכו להוציא כספים מכיסם, יקבלו בזמן הפינוי דירות חלופיות בהם יוכלו להתגורר ובסוף התהליך תהיה להם דירה חדשה עם נוחות מירבית והשבחת ערך משמעותית.

עם השנים מספר מקומות החניה בעיר תל אביב הלך והצטמצם מאוד, כך ששווי חניה זינק. בפרויקטים גדולים של התחדשות עירונית שבהם ניתן להוסיף גם חניות. התוצאה יכולה להיות נוחות גבוהה יותר לדיירים או השוכרים המתגוררים במבנה וכן נוחות מירבית, בעידן שבו לכל משפחה יש לפחות 3 כלי רכב.

פרויקטים של התחדשות עירונית יכולים לכלול הריסה ובנייה מחדש (פינוי-בינוי),בניית מבנה חדש בשטח אחר עבור הדיירים, ובהמשך הריסת המבנה הקיים ובנייה מחדש (בינוי-פינוי-בינוי),או חיזוק המבנה מפני רעידת אדמה ותוספות בנייה, בדמות קומות חדשות, הרחבת הדירות הקיימות, הוספת חנייה, מעלית וכד'.

מה נדרש לדעת לפני שמתחילים לקדם פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב?

האם העיריה הכריזה על המבנה כמסוכן?

במצב שבו העירייה הכריזה על המבנה שלכם כמסוכן, או שמחלקת ההנדסה עומדת לעשות זאת, קיים חלון זמנים קצר מאוד, בטרם תידרשו לבצע שיפוץ יסודי של הבניין. מצד אחד הכרזה על מבנה מסוכן היא סיבה מהותית לדאגה עבור הדיירים. מאידך, היא טריגר כדי להאיץ אישורים לפרויקט תמ"א 38 בבנייכם. הרי יש לזכור שבמקום לבצע שיפוץ בבניין על חשבונכם, תוכלו לקדם פרויקט התחדשות עירונית על חשבונו של יזם וליהנות מבניין חדש בתוך מספר שנים.

הנחיות ומגבלות תכנוניות

בכל פרויקט יש לבצע תחילה, בדיקה לגבי התכניות המאושרות באזור וכיצד ניתן לתכנן את הבניין שלכם במסגרת תכניות אלו. ככל שהפרויקט נבחן על ידי אדריכלים ומהנדסים עוד קודם לקידומו, ניתן להפחית מקרים שבהם עלולה להיות התנגשות עם הנחיות העירייה וכן עם תכניות הפיתוח העתידיות של העיר. מומלץ להתקשר עם יזם מנוסה ואחראי, בכדי לבצע בדיקה ראשונית להתאמת הבניין שלכם לפרויקט התחדשות עירונית.

היכרות מוקדמת עם דיירים ושכנים

ככל שלנציגות הדיירים יש יותר מידע והיכרות עם הצרכים והדרישות השונות של דיירים בבניין, כך ניתן להוביל בצורה אפקטיבית ויעילה יותר את הפרויקט. חשוב לקבל את גישת הדיירים האחרים בצורה מכילה ומבינה, על מנת למצוא בדרך הטובה ביותר את המסלול כדי לקדם את הפרויקט. לשם כך נדרש ידע וניסיון בהתנהלות רציפה עם דיירים. נציגות נבחרת של הדיירים הינה מפתח לקידום נכון ואחראי של הפרויקט.