כיצד חוק תמ"א 38 הפך רלוונטי הרבה יותר בעקבות המלחמה?

מלחמת חרבות ברזל שינתה את כללי המשחק בכל הנוגע לדחיפות של פרויקטי תמ"א 38. החל מה-7 באוקטובר 2023, נרשמו אלפי מט"חים של רקטות מעזה וכן תקיפות מלבנון של יישובי הצפון. אותן תקיפות עוררו מחדש את הצורך בממ"דים ודיירים רבים שישבו על הגדר, החליטו לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית בדחיפות.

מיזמי ההתחדשות העירונית הראשונים יצאו לדרך אי שם בשנת 2005, אבל התאוצה הגדולה של התכנית הגיעה רק במהלך 5 השנים האחרונות. ההבנה שהיצע הקרקעות בישראל הוא מוגבל, יחד עם לחץ של תושבים באזור המרכז לייצר עוד פתרונות דיור בתוך הערים הגדולות בישראל, הביאה ללחץ על העיריות לסייע בקידומם של פרויקטים.

איך הכל התחיל או מהו בכלל חוק תמ"א 38?

חוק תמ"א 38 מעניק אפשרות לבעלי בתים לחזק את הבניין בו הם גרים כדי למנוע, חלילה, מצב של מבנה מסוכן שלא ראוי למגורים. מבנים שנבנו לפני שנת 1980, נבנו בתקנים פחות מחמירים בכל הנוגע לרעידות אדמה, וככל הנראה מרביתם לא יעמדו ברעידת אדמה משמעותית. אם מוסיפים לזה בלאי גבוה עם השנים, אזי, אותם מבנים דורשים חיזוק מבני או הריסה ובנייה מחדש עם תקנים וחומרי בנייה איכותיים.

החוק נועד לאפשר לבעלי בתים לקבל תמיכה כלכלית לחיזוק, או בנייה מחדש של בניין המגורים שבבעלותם, תוך כדי הוספת זכויות בנייה לצורך מציאת תגמול ליזמים שיבצעו את החיזוק או הבנייה מחדש על חשבונם. אף שהחוק חוקק במקור כדי לספק מוגנות בפני רעידות אדמה, המטרה הינה גם להוסיף פיתרון מיגוני דוגמת ממ"ד או ממ"ק. הוספה של ממ"ד הפכה רלוונטית מאוד לאור מלחמת חרבות ברזל, שהביאה לצורך גובר ורציף באזורי התגוננות.

הרעיון של התכנית קסם לרבים, אך קידום הפרויקטים לוקח זמן

בעבר, יישום של פרויקט התחדשות עירונית, דרש 10-15 שנים של עבודה. כיום, בזכות הניסיון והמקצועיות שלנו בפז ברגר, יישום של פרויקטים התקצר משמעותית. הסיבה להתקצרות היא מתודולוגיות סדורות לעבודה בתחום ההתחדשות העירונית שנלמדו לאורך שנים, בפרט באזור המרכז והעיר תל אביב.

עם זאת, עדיין מדובר בתהליכים ארוכי טווח. נדרשים שורה של אישורים מגורמים רבים החל מגורמים בעיריות, פיקוד העורף, כיבוי אש, תאגידי המים ועוד.

היתרונות בקידום התחדשות עירונית עם הצוות של פז ברגר

הרצון לקדם את מיזם ההתחדשות העירונית, דורש גם עבודה עם מי שצברו ניסיון רב ויש להם דוגמאות לפרויקטים שבוצעו בעבר. לחברה שורה של פרויקטים שבוצעו כמו בועז 19, רמת גןגבעת אנדרומדה,יפת 38 יפו, רובע המרוני, יהודה הימית, יפובובליק 4, תל אביבהעבודה 19, תל אביבאלכסנדר ינאי 2, תל אביבשדרות הילד 13, רמת גןאוסישקין 58, תל-אביב, יהודה הלוי 125, תל אביב, ורש"י 32, תל אביב.

נשמח לענות על כל שאלה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם