תוכנית הרובעים של תל אביב

ב-2011 אושרה תוכנית הרובעים בתל אביב, ששמה לעצמה למטרה מצד אחד לקדם מיזמי התחדשות עירונית במהירות רבה יותר, תוך שיפור הרווחה ואיכות החיים של התושבים, המיגון מפני רעידות אדמה וסכנות ביטחוניות, ומצד שני לא לפגוע בשימור הנכסים ההיסטוריים בעיר. התוכנית התמקדה מראשיתה ברובעים 3 ו-4 בעיר, בגלל הימצאותם באזורי ביקוש.

תוכנית רובע 3

מדובר על תוכנית המתפרשת על פני שטח של כ-2,400 דונם, הרלוונטית לבנייני מגורים בלבד, לרבות אלו בעלי חזית מסחרית. תחום הרחובות השייכים לרובע זה נמצאים בין אוסישקין בצפון, הירקון במערב, בוגרשוב, בן ציון ומרמורק בדרום ואבן גבירול במזרח. ב-2018 הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בת"א, אישרה להקים כ-8,000 יחידות דיור ברובע זה, במסגרת הפרויקטים השונים של התחדשות עירונית שמקודמים בו. 

במסגרת הרחובות ברובע זה נמצאים לא מעט מבנים "בעיר הלבנה", שהוגדרו בתחילת שנות ה-2000 כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו, לגביהם ישנן מספר מגבלות הנוגעות לגובה הבנייה, עיצוב, אדריכלות, נפח בנייה ועוד, ככל שמקדמים בהם פרויקטים של התחדשות עירונית.

תוכנית רובע 4

תוכנית זו מתפרשת על פני שטח של כ-2,825 דונם בעיר. רובע 4 מתפרש בין הרחובות בני דן וקוסובסקי בצפון העיר, בין רח' שאול המלך, הרב גורן ואבן גבירול בדרומה ובמערבה, וכן בדרך נמיר ובנתיבי איילון במזרח. במאי 2018, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בת"א הקמה של 5,100 יחידות דיור בשטח הרובע.

חלק מהמגבלות שקבעה התוכנית לבניינים ברובע 4:

ברחובות דרך נמיר, פנקס, ז'בוטינסקי, וייצמן

קיים היתר לבנייה בגובה של עד 8 קומות, יחד עם צירוף של קומת גג חלקית.

ברחוב ארלוזורוב

קיים היתר לבנייה בגובה של עד 7 קומות, בצירוף קומת גג חלקית, כולל קומת קרקע או קומת עמודים או קומה מסחרית.

בשאר הרחובות שאינם מוגדרים ראשיים ואינם נמצאים בתחום ההכרזה של אונסק"ו

קיים היתר לבנייה בגובה של עד 6 קומות, זאת בצירוף של 2 קומות גג חלקיות, לרבות קומת קרקע או עמודים.

בתחום ההכרזה של אונסק"ו, המצוי בין הרחובות דוד המלך, דובנוב ושאול המלך

קיים היתר לבנייה בגובה של עד 6 קומות, בצירוף קומת גג חלקית, לרבות קומת קרקע או עמודים.

תוכנית הרובעים 5 ו-6

בסוף 2022, אישרה הועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית ת"א-יפו, את תוכנית זו, שמטרתה בדומה לתוכניות של רובעי 4-3 היא לקדם התחדשות עירונית תוך שימור המבנים ההיסטוריים בתחומם. רובעי 6-5 מתפרשים באזורי ביקוש בת"א: החל מצפון העיר ברחובות בוגרשוב, כלה במזרחה ברחוב מנחם בגין, במערב ברחוב הירקון ובדרומה ברחובות יצחק אלחנן, דרך יפו ואחד העם.

התוכנית חלה על בנייני מגורים, לרבות כאלו אשר נמצאים מעל לחזית מסחרית, אך אינה חלה על מבנים לשימור שהינם חלק מתוכנית שימור תא2650/ב ו/או תכניות אחרות.

חלק ניכר מהמבנים בתוכנית זו, נמצאים בתחום אזור ההכרזה של אונסק"ו.